Beyin Hakkında İlginç Bilgiler

Beyin Hakkında İlginç Bilgiler

Beyin, insan vücudundaki en önemli organlardan biridir. Vücudumuzda görülen işlevlerin neredeyse tamamından sorumludur. Beynimiz, başkalarıyla sosyal olarak iletişim kurma becerisini yaratma ve kişilik barındırma özelliklerinin yanı sıra en önemli işlev olan düşünme eyleminin de yegane sorumlusudur.

Beynin Büyümesi ve Gelişimi

Beynimizin gelişimi, cenin gelişiminin erken aşamalarında başlar. Bu erken gelişim safhasında beynimiz, ilk üç ayda dakikada yaklaşık 250.000 nöron kazanmaktadır. Beyindeki kritik büyümenin 18 yaşına kadar devam ettiği ortaya çıkmıştır. Yeni doğmuş bebeklerin beyni, birinci yaşlarına kadar üç katı boyuta ulaşmaktadır. Yeni doğmuş bir bebeğin beyninin aldığı uyarılar, zaman zaman beyin büyümesini %25’e kadar etkilediğinden uzun vadeli gelişim açısından çok önemlidir. Beyin faaliyeti ve uyarılar sürekli olarak devam ederse yeni nöronlar oluşarak beyin ömrünün tamamı boyunca gelişecektir.

Bilim insanları, vücudumuzdaki en karmaşık organizmalardan biri olan beynimiz hakkında daha fazla şey öğrenmek için devamlı çalışmaktadır. Beynimizin çeşitli kokularla kurduğu duygusal bağ ve kokunun tetiklediği anılarla daha kuvvetli bir duygusal bağ kurulması gibi pek çok keşif yapıldı. Bu anılar, diğer anı tetikleyicilerinden daha yoğun hissedilmektedir. Ayrıca bir anıyı her hatırladığımızda ya da yeni bir düşünceyi her deneyimlediğimizde, beynimiz yeni bir bağlantı kurmuş demektir.

Beyin Hakkında Hızlı Bilgiler

  • İnsan beyni ortalama 1,3 kg ağırlığındadır. Serebrum, beynin yaklaşık %85’ini oluşturmaktadır.
  • Beynimizde beyaz ve gri maddeler bulunmaktadır. Düzensel olarak beynin %60’ı beyaz, %40’ı ise gri maddeden oluşmaktadır.
  • Beynimizdeki gri maddeyi meydana getiren yaklaşık 100 milyar nöron, çeşitli sinyalleri toplamak ve sonrasında aktarmakla görevlidir. Beynimizdeki beyaz madde, dendritler ve aksonlardan oluşmaktadır. Nöronlar bunları sinyal aktarma işleminde kullanırlar.
  • Beyin, yaklaşık asgari %60’lık yağ oranıyla vücudumuzdaki en yağlı organdır.
  • Beynimizin boyutunu başka hayvanların beyinleriyle kıyasladığımızda, insanların diğer bütün hayvanlarla mukayese edildiğinde vücutlarına oranla en büyük beyni taşıdığı görülmektedir.
  • Beynin dil merkezi olan neokorteks, beyin boyutunun yaklaşık %76’sını oluşturmaktadır.
  • Beyin, vücuttaki toplam kan miktarının yaklaşık %20’sini, vücutta dolaşan toplam oksijenin ise %20’sini kullanmaktadır. Beyne giden kan 8 saniyeliğine bile kesilse bilinç kaybı yaşarız. Fakat beyin, 4-6 dakika boyunca oksijensiz olarak yaşayabilir.
  • İnsan beyninin işlem hızını ölçmeyi başaran bilim insanları, bu hızın saatte 431 kilometreye çıkabileceğini belirtmektedir. Ayrıca insan beyni 10-23 watt enerji üretebildiğini göstermektedir.

Beynimizin İhtiyaçları

Uyku

Uyku, beyin sağlığı için en hayati unsurlardan biridir. Geceleri uyuduğumuzda beynimiz gün içinde tecrübe ettiğimiz anıları pekiştirmek ve listelemek üzere çalışmaktadır. Az uyuduğumuzda veya kesintisiz uyumadığımızda beynimizin gelecekte net anılar oluşturma becerisini riske atmış oluruz. Uyku sırasında ortalama 4-7 farklı rüyaya denk gelen yaklaşık 1-2 saatlik rüyalar görürüz. Çok sayıda çalışma, rüya sırasında üretilen beyin dalgalarının uyanık olduğumuz sıradaki beyin dalgalarına kıyasla çok daha aktif olduğunu göstermiştir. Daha da ilginci, insanların yaklaşık %12’si siyah-beyaz, geri kalanlar ise renkli rüyalar görmektedir. En ilgi çekici keşiflerden biri, vücudumuzun ürettiği hormonlardan birinin bizi paralize etmesi ve rüya sırasında fiziksel olarak hareket etmemizi engellemesidir.

Besin maddeleri ve Kyäni gıda takviyeleri

 

Beslenme programımıza beynin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için belli başlı besin maddelerini eklememiz gerekmektedir. Zaman zaman, beyin yiyecekleri olarak da adlandırılan belli başlı yiyecekler, beyin işlevlerine yardımcı olan vitamin ve mineralleri yoğun oranda içermektedir. Sağlıklı yaşam platformlarında; yaban mersini, deniz somonu, avokado, kuru yemiş, tam tahıl, fasulye, nar suyu, taze demlenmiş çay ve az sütlü çikolata önerilmektedir. Önerilen miktarda besin maddelerinin her gün tüketilmesi zor olduğundan besin takviyeleri tavsiye edilmektedir. Kyäni ve benzeri gıda takviyeleri firmalarının sunmuş olduğu besin takviyelerinin ana malzemeleri genellikle yaban mersini ve somon balığı gibi yiyeceklerdir.
Beyinle ilgili tamamlanmış ve devam etmekte olan sayısız çalışma olsa da, kesin olay şey beynin insan vücudundaki en karmaşık ve büyüleyici organlardan biri olmasıdır. Bilim insanları beyin kuvvetini muhtemelen hiçbir zaman tam olarak anlayamayacak ve kapasitesini tam olarak ölçemeyecektir. Böylesine narin, karmaşık ve sağlığımız için bu kadar önemli bir organın sağlığını başlıca önceliklerimiz arasında tutmak zorundayız.

 

Kyäni ürünleriyle alakalı detaylı bilgilere kyäni.com adresinden ualaşabilirsiniz.

Beyin Hakkında İlginç Bilgiler ile Benzer Yazılar

Etkileyici Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beyin Hakkında İlginç Bilgiler ile Benzer Yazılar
Kyäni Dolandırıcılığı Gerçek mi?

Kyäni Dolandırıcılığı Gerçek mi?

Kyäni, 65 ayrı ülkede çalışmalarını sürdüren köklü bir firmadır. Zinde kalmanıza destek olan ve vitamin içerikli ürünler sunan firma, network marketing sistemini kullanmaktadır. Günümüzde tüm dünyada pek çok firmanın kullandığı bu sistem ...

Devamı
Bu Mayıs Harekete Geçin

Bu Mayıs Harekete Geçin!

Mayıs ayı, egzersiz içindir! Sonunda havalar ısınıyor ve egzersizlerin de içinde yer aldığı açık hava aktiviteleri tekrar günlük rutininizin bir parçası haline geliyor. Egzersiz, günlük aktivetelerinizin bir parçası değilse bile havaların ısınması ...

Devamı