Beyninize Bir Kas Gibi Davranın!

Beyninize Bir Kas Gibi Davranın!

Beyninizin mekanizmalarını, bir organ olarak sağlıklı tutmaya yardımcı olacak şekilde kullanmanın birçok yolu vardır. İnsan beyni yaklaşık 86 milyar nörondan oluşur. Erken dönem araştırmacılar nörojenezin ya da yeni nöronların yaratılmasının doğumdan kısa bir süre sonra durduğuna inanıyordu. Yeni araştırmalar, beynin öğrenmeye yanıt olarak değişmeyi asla durdurmadığını ortaya çıkardı. Bir inme sırasında beynin hasar görmesi durumunda, belirli işlevlerle ilişkili beyin bölgeleri zarar görebilir. Sonunda, beynin sağlıklı parçaları bu fonksiyonları üstlenebilir ve yetenekler geri yüklenebilir.

Beynin plastisitesi – sadece işlevsel olarak değil, fiziksel ve kimyasal olarak da değişme kabiliyeti – yoğun, tekrarlanan ve ilerleyen bir şekilde değişen faaliyetlerle yoğun bir şekilde ilgilenir. Beynin duyusal sistemlerinin hızını ve doğruluğunu arıtmayı vurgulayanlar, günlük yaşamdaki diğer aktivitelere yardımcı olmaya en uygun olanlardır.

İşte, beyin egzersizleriniz için bir kaç ipucu:

1. İyi Bir Tartışma Başlatın

Bir konuşma yapmak, beyin için harika bir alıştırmadır. Tabi ki bazı konuşmalar bu amaç için diğerlerinden daha iyidir. Bir arkadaşınıza geçen gece “Yetenek Yarışması” ile ilgili konuşmak, beyniniz için zorlu bir yaşam sorununa beyin fırtınası çözümlerinden daha az şey yapacaktır.

2. Oyunlar Oynayın

Tabii ki Angry Birds’den bahsetmiyoruz. Bir bulmaca oyunu, çengel bulmaca, satranç, kriptogram vb. bulmacalar çözün. Bir problemle karşı karşıya kalan beyin, hangi kelimeyi seçeceğimiz, hangisinin hareket edeceği gibi, çeşitli çözümleri düşünmeye zorlanır. Bu düşünme süreci, beyninizi meşgul etmek için mükemmel bir egzersizdir.

3. Elinizi Değiştirin

“Diğer” elinizi kullanmayı öğrenin. Sağ elini kullanıyorsanız, dişlerinizi fırçalamak veya yemek yemek gibi bazı günlük aktiviteler için sol elinizi kullanın. Bu tür egzersizler bildiğiniz bir şeyi alır ve yeni ve zorlayıcı bir içeriğe yerleştirir. Böyle bir faaliyet yapmak, “diğer” elinizin daha iyi kontrolünü sağlamak için milyonlarca nöronun ayarladığı gibi, plastisiteyi büyük ölçüde artırabilir.

4. Sayılarla Çalışın

Bir dahaki sefere, 256’yı 6 ile çarpmanız gerektiğinde, hesap makinesi yerine, işlemi aklınızdan yapın. Beyninizi zorluyarak, doğru cevabı bulmaya çalışın. Daha sonra, emin olmak için hesap makinesinden kontrol edin.

Beyin spor programınıza ek olarak doğru beslenme ile vücudunuza ve beyninize, özellikle beyninizin plastisitesini en üst düzeyde tutmak için doğru bileşenleri verin. Örneğin, Biotin, Niasin, Tiamin ve B2, B6, B12 ve C Vitaminleri, sinir sisteminin normal işleyişine katkıda bulunur. Folat Vitamin B12 ve D’nin yanı sıra Çinko hücre bölünmesi sürecinde rol oynar.

Etkileyici Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beyninize Bir Kas Gibi Davranın! ile Benzer Yazılar
Kyäni Dolandırıcılığı Gerçek mi?

Kyäni Dolandırıcılığı Gerçek mi?

Kyäni, 65 ayrı ülkede çalışmalarını sürdüren köklü bir firmadır. Zinde kalmanıza destek olan ve vitamin içerikli ürünler sunan firma, network marketing sistemini kullanmaktadır. Günümüzde tüm dünyada pek çok firmanın kullandığı bu sistem ...

Devamı
Bu Mayıs Harekete Geçin

Bu Mayıs Harekete Geçin!

Mayıs ayı, egzersiz içindir! Sonunda havalar ısınıyor ve egzersizlerin de içinde yer aldığı açık hava aktiviteleri tekrar günlük rutininizin bir parçası haline geliyor. Egzersiz, günlük aktivetelerinizin bir parçası değilse bile havaların ısınması ...

Devamı