Nemlendirici cildim için ne kadar önemlidir?

Nemlendirici cildim için ne kadar önemlidir?

Bir bütün olarak cildiniz bir organdır. Elbette, örneğin kalp veya karaciğer gibi bir organ olmayabilir. Ancak her organ gibi onun da sağlıklı kalmak için suya ihtiyacı vardır. Bütün gün karşılaştığınız onca çer çöpü düşünün. Bunu yaparken sadece temas ettiğiniz şeyleri değil, soluduğunuz havayı dahi hesaba katın. Sayısız unsur, kirlilik ve tozla temas halindesinizdir. Bir organ olarak cildimiz, vücudumuza girmeye çalışan toksinleri uzak tutan fiziksel bariyer işlevi görür.

Başlıca görevi nem kazandırmak olan nemlendiriciler, cildimiz için temel bir gereksinimdir. Çevresel faktörler, stres ve diğer etkenler nedeniyle cildiniz düşündüğünüzden çok daha hızlı bir şekilde kuruyabilir.

Nemlendirici cildim için ne kadar önemlidir?O halde su, yani nemlendirici, cildiniz için ne kadar önemlidir? Bu soruyu cevaplamak için cildinize en son ne zaman bir losyon veya nemlendirici uyguladığınızı kullandığınızı hatırlayın. Muhtemelen şu üç kategoriden birine giriyorsunuz:

  1. Her gün veya iki günde bir nemlendirici kullanırsınız. Nemlendirici bakım rutininizin bir parçasıdır.
  2. Haftada bir kez veya unutmanız halinde iki haftada bir nemlendirici uygularsınız.
  3. En son ne zaman nemlendirici sürdüğünüzü hatırlamıyorsunuz veya nemlendirici bir ürüne sahip değilsiniz.

Bugün veya dün akşam nemlendirici sürdüyseniz durumun farkındasınız demektir. Nemlendirici önemlidir ve cildinizin bugün tazelenmiş, pürüzsüz ve yumuşak hissettiğini varsaymak yanlış olmayacaktır. İyi gidiyorsunuz! Düzenli olarak nemlendirici uyguluyorsanız ancak son birkaç gündür sürmeyi unuttuysanız muhtemelen büyük bir değişiklik göremezsiniz. Doğrusunu söylemek gerekirse birkaç gün nemsiz kaldıktan sonra cildinizde fark görmek veya hissetmek olası değildir. Büyük ihtimalle cildinizin bazı bölgelerinde biraz gerginlik ve kuruluk hissedersiniz. Cildiniz yer yer küllü bir yapıdaymış hissi bırakabilir. Bu gece yeniden nemlendirici kullanmaya başlamak ve bunu rutininizin bir parçası haline getirmenin yolunu bulmak iyi bir fikir olacaktır.

En son nemlendirici kullandığınızdan beri belki de bir ay kadar vakit geçmiştir. Durum böyleyse bu akşam nemlendirici uygulamayı bir öncelik haline getirin. Sonrasında cildiniz size kesinlikle teşekkür edecektir. Nemlendiricinin bu kadar etkili olmasının altında yatan nedenlerden biri sadece su katması değil, aynı zamanda cildinizde halihazırda bulunan suyu hapsetme kapasitesidir. Ancak losyon veya nemlendirici uyguladığınızdan beri bir ay geçtiyse, cildinizdeki koruyucu tabakanın tatile çıkmış olması son derece olasıdır. Özünde cildiniz o kadar kuru ve suya aç bir vaziyette ki bir sünger gibi davranarak yakınlarda gezinen, dışarıdan gelen ve tahriş edici tüm maddelerin geçmesine izin vermektedir. Bunun sonucunda tahriş olmuş ve iltihaplı bir cilt gelişebilir, zaman zaman kıyafetleriniz tahriş sebebi olabilir ve bazı bölgelerde kızarıklık görülebilir. Bu kadar uzun süre beklediyseniz bu akşam kesinlikle nemlendirici uygulamalısınız.

En son nemlendirici kullandığınız zamanın üzerinden bir yıl veya daha uzun süre geçtiyse tahriş olma ve kuru bölge oluşumunun de ötesinde bazı potansiyel olarak ciddi cilt sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Nemlendirici kullanmamaya devam etmeniz halinde genel cilt elastikiyetinde azalma, daha büyük ve daha derin kırışıklıklar, ciltte sarkma ve şiddetli tahriş gibi sorunlar yaşamanız muhtemeldir. Cildiniz bu belirtileri gösterecek ölçüde ihmal edildiğinde yalnızca losyon uygulanmasının neredeyse hiçbir değeri kalmaz. Bu durumda cildinizi sağlıklı sayılabilecek bir seviyeye getirmek için tedavi görmeniz gerekebilir. Cildinizi ve cilt sağlığınızı temsilen bir üzümü düşünün. Biraz kırışmışsa hala umut var demektir. Fakat üzüm tamamen kurumuşsa şansınız tükenmiştir.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda günlük olarak nemlendirmenin önemi çabucak anlaşılacaktır. Sabah veya akşam, her gün takip ettiğiniz sağlık planı ne olursa olsun günlük olarak nemlendirici uygulamak olmazsa olmazdır. Cildinizin genç ve sağlıklı kalmasını; büyük bir kısmının lekesiz ve tam bir esnekliğe sahip olmasını istiyorsanız yapmanız gereken şey her gün nemlendirici uygulamaktır.

Günlük nemlendiriciler ayrıca eski ve ölmüş deriyi atarken geçirdiği süreçte cildimize yardımcı olmaktadır. Ölmüş ve kurumuş cilt hücrelerinin dökülmesi doğaldır. Bu durum daha genç ve daha canlı cilt hücrelerinin yüzeye çıkmasını sağlayan, bu sayede bize daha genç bir görünüm ve daha sağlıklı bir parlaklık kazandıran doğal sürecin bir parçasıdır.

Çoğu zaman cildimizi arındırmak gibi işlemlerle ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olmadığımız için müdahalede bulunmanız ve bu sürece destek olmanız son derece önemlidir. Bunu ise günlük olarak nemlendirici uygulayarak başarabilirsiniz. Losyon veya nemlendirici kremi elinize alıp masaj yaparak cildinize yavaşça yedirin (çoğu bölgede). Kremi yavaşça masaj yaparak uygulamanız; belirlediğiniz alanda kan dolaşımını artıracak, aynı zamanda ölü deri hücrelerinin bulunduğu en üstteki dış tabakayı götürecektir. Cildin o bölgesinde kan akışının artması, yeni cilt oluşturma sürecini inanılmaz bir biçimde hızlandıracaktır. Yeni cilt hücreleri sayesinde akne ve akne yüzünden oluşmuş yara izlerinin yanı sıra varsa ciltteki renk bozuklukları giderilir.

Cildinize masaj yapmak sadece yeni ve genç cildin daha hızlı oluşmasını değil, aynı zamanda ciltteki proteinlerin (kolajen ve elastin) uyarılmasını sağlar. Sağlıklı ve genç bir cilt istiyorsanız bu iki protein cildiniz için önemlidir. Ciltteki kolajen seviyesinin yüksek olması durumunda yaşlanma belirtileri azalır. Yeterince kolajene sahip değilsek ince çizgiler ve sarkma gibi sorunlar oluşmaya başlayacaktır.

Nemlendirmek çoğu durumda cildimizi güneşe karşı korumamıza da yardımcı olur. Güneş ışınlarına karşı koruma sağlaması amacıyla nemlendiricilere güneş kreminde bulunan özelliklerin eklenmesi gittikçe yaygınlaşan bir uygulamadır. UV olarak adlandırılan bu ışınlar, renk bozukluğu ve yaşlanma belirtilerinin başlıca sebeplerindendir.

Özellikle günlük olarak uygulandığında cildinizi nemlendirmenin sayısız faydası bulunmaktadır. Cildimiz bize özel olduğu için herkese uygun tek bir ürün bulmak imkansızdır. Bazı kişiler Kyani Fleuresse (Kyani Fleuresse Cilt Bakım Sistemi, Kyani Fleuresse Canlandırıcı Temizleyici, Kyani Fleuresse Gündüz Kremi, Kyani Fleuresse Gece Kremi, Kyani Fleuresse Serum) gibi eksiksiz bir cilt bakım sistemine ihtiyaç duyarken diğerleri için sadece günlük bir nemlendirici yeterli olabilir.  Cildinizin tam olarak nelere ihtiyaç duyduğu ve hangi nemlendiricinin size en uygun olacağını öğrenmek için bir dermatoloğa danışmanız veya görünmeniz tavsiye edilmektedir.

Nemlendirici cildim için ne kadar önemlidir? ile Benzer Yazılar

Etkileyici Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nemlendirici cildim için ne kadar önemlidir? ile Benzer Yazılar
Kyäni Dolandırıcılığı Gerçek mi?

Kyäni Dolandırıcılığı Gerçek mi?

Kyäni, 65 ayrı ülkede çalışmalarını sürdüren köklü bir firmadır. Zinde kalmanıza destek olan ve vitamin içerikli ürünler sunan firma, network marketing sistemini kullanmaktadır. Günümüzde tüm dünyada pek çok firmanın kullandığı bu sistem ...

Devamı
Bu Mayıs Harekete Geçin

Bu Mayıs Harekete Geçin!

Mayıs ayı, egzersiz içindir! Sonunda havalar ısınıyor ve egzersizlerin de içinde yer aldığı açık hava aktiviteleri tekrar günlük rutininizin bir parçası haline geliyor. Egzersiz, günlük aktivetelerinizin bir parçası değilse bile havaların ısınması ...

Devamı